Spichrze Bydgoszcz

Bydgoszcz na starych fotografiach

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała stara Bydgoszcz na fotografii? Przygotowaliśmy specjalnie serię zdjęć, które pozwolą Wam się przenieść do tamtych czasów i poczuć klimat miasta z przełomu XIX i XX wieku. Wyselekcjonowaliśmy 10 fotografii które najlepiej zobrazują urbanistyczne przemiany, związane z gwałtownym rozwojem miasta.

 

Bydgoszcz na starej fotografii

Szpital Uniwersytecki im. dr. A. Jurasza, 1943r.

Decyzję o budowie szpitala podjęła Rada Miejska Bydgoszczy 28 lutego 1928 roku, z powodu wielkiego kryzysu budowa trwała 9 lat, przez co zakończona została w 1937 roku. Szpital został zbudowany na obrzeżach miasta i miał zastąpić dotychczasowy mały szpital miejski, istniejący od 1836 roku w dawnym klasztorze Klarysek przy ul. Gdańskiej 4. Patronem szpitalu jest Antoni Jurasz – wybitny polski lekarz.

 

 

Bydgoszcz stara fotografia

Kościół klarysek w 1895 roku.

Zdjęcie wykonał znany bydgoski fotograf II połowy XIX wieku – Rudolf Schreiber. Kościół po sekularyzacji i kasacie klasztoru w 1835 roku przeznaczano na różne cele miejskie. Początkowo znajdował się tam magazyn, a część zachodnią nawy używano jako pomieszczenia z wagą miejską. W 1875 roku władze miejskie zdecydowały, że ulokują w tym budynku remizę straży pożarnej. Natomiast od 1890 roku na chórze poklasztornym zaczęto składać zbiory Towarzystwa Historycznego dla Dystryktu Nadnoteckiego w Bydgoszczy.

Bydgoszcz w starej fotografii

Nieistniejąca już Wieża Bismarcka w okresie międzywojennym.

Została odsłonięta 25 maja 1913 roku i była projektem berlińskiego architekta Paula Walthera. Po przywróceniu Bydgoszczy do Polski, przemianowano jej nazwę na Wieżę Wolności a dotychczasowe Wzgórze Bismarcka nazwano Wzgórzem Wolności. W 1928 roku budynek został wyburzony. Obecnie istniejącą pamiątką po Wieży Bismarcka są prowadzące na wzniesienie schody, zaczynające się obok kamienicy przy ulicy Toruńskiej 86.

Stara bydgoszcz na zdjęciach

Most Bernardyński na przełomie XIX i XX wieku.

Most kratownicowy istniał w latach 1870-1945. Budowa nowej przeprawy przez Brdę, była planowana przy okazji wytyczania nowej drogi miejskiej, która miała odciążyć starą przeprawę mostową w ciągu ul. Mostowej i Gdańskiej. Ruch przez Brdę zwiększył się w Bydgoszczy po 1851 roku, kiedy na północnych przedmieściach miasta wybudowano linię Pruskiej Kolei Wschodniej wraz z dworcem oraz wytyczono rozległe obszary przeznaczone pod zabudowę. Most Bernardyński został wysadzony przez wycofujących się Niemców w styczniu 1945 roku.

piękna stara Bydgoszcz

Spichrze Królewskie, zdjęcie z lat 1940-1943. Dzisiaj na jej miejscu stoi Opera Nova.

Kto z nas nie słyszał lub nie był kiedyś w Operze Novej? Budynek od lat jest chlubą miasta, co roku odbywają się w nim imprezy, w tym jeszcze do niedawna słynny festiwal filmowy Camerimage. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zanim wybudowano operę, nad brzegiem Brdy stał równie piękny budynek – Spichrze Królewskie. Magazyn o konstrukcji szachulcowej był największym tego typu obiektem w Bydgoszczy. Niestety w wyniku działań wojennych został spalony i rozebrany w 1945 roku.

Zamek Bydgoski

Zamek Bydgoski podczas rozbiórki pod koniec XIX wieku.

Niemcy pozostawili po sobie sporo pięknych budynków w Bydgoszczy ale niestety przyczynili się także do niszczenia polskiej tożsamości miasta. Zamek Bydgoski był wizytówką grodu nad Brdą, nierozerwalnie połączony z historią miasta. Obiekt został wybudowany za rządów króla Kazimierza Wielkiego, był reliktem z czasów nadania praw miejskich Bydgoszczy. Istniejący od 1360 roku, został poważnie naruszony podczas potopu szwedzkiego w 1656r. Od tego czasu popadał w coraz większą ruinę i ostatecznie został rozebrany w 1895 roku.

stare fotografie Bydgoszczy

Bazylika mniejsza św. Wincentego a Paulo, 1940r.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy to budynek z okresu międzywojennego, który został wzniesiony w Bydgoszczy przy Ossolińskich 2, na rogu Szymanowskiego oraz Berwińskiego. 1 maja 1924 dekretem kard. Edmunda Dalbora erygowana została parafia pw. św. Wincentego a Paulo, w której 15 października 1925 pracę duszpasterską rozpoczęli księża misjonarze. Budowa obiektu zakończyła się w 1938 roku. 7 października 1997 roku papież Jan Paweł II podniósł kościół do godności Bazyliki Mniejszej.

zdjęcia starej Bydgoszczy

Teatr kameralny na Rybim Rynku pod koniec XIX wieku.

Budynek Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14–16 powstał w latach 50. XIX wieku. Początkowo mieścił restaurację z kręgielnią i ogrodem, będąc jednym z kilkunastu działających w Bydgoszczy kompleksów restauracyjno-rozrywkowych typu Établissement. Na zdjęciu widoczny szyld restauracji „Alt-Bromberg”, która powstała po nabyciu obiektu przez Jakuba Wicherta. W 2017 roku rozpisano przetarg na przeprowadzenie modernizacji teatru.

 

Bydgoszcz stare fotografie

Synagoga w Bydgoszczy – XIX/XX wiek.

Synagoga zbudowana została w 1884 roku, znajdowała się na rogu dzisiejszych ulic Jana Kazimierza i Wałów Jagiellońskich. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców do Bydgoszczy, synagoga została zamknięta. Najpierw w październiku 1939 r. została ona podpalona, a następnie rozebrana przez Niemców w 1940 roku. 20 września 2012 odsłonięto kamień z trójjęzyczną (polski, angielski, hebrajski) tablicą upamiętniającą bydgoskich żydów oraz znajdującą się w tym miejscu budynek.

Bydgoszcz stare zdjęcia

Stary Rynek, zdjęcie lotnicze 1911-1914.

Na sam koniec zdjęcie lotnicze wykonane w latach 1911-1914, dzięki któremu możemy zobaczyć skalę przemian w Bydgoszczy. Uwagę zwraca nieistniejący już kościół św. Ignacego Loyoli który był przez 400 lat wizytówką miasta. Żywot zakończył podczas II wojny światowej, kiedy to został rozebrany przez Niemców. Na środku starego rynku widoczny jest pomnik Fryderyka II, natomiast w lewym dolnym rogu została uchwycona Wielka Synagoga Bydgoska.

Jesteś ciekaw jak wyglądał Fordon na starych fotografiach? Kliknij w link i zobacz nasz kolejny wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top