Kęczewo

Kęczewo – Historia wsi

Kęczewo to wieś licząca około 450 mieszkańców, położona w gminie Lipowiec Kościelny, w powiecie mławskim, w województwie mazowieckim. W okolicach znajduje się źródło rzeki Krupionka, mającej długość 7246 metrów, stanowiąca prawy dopływ Mławki. Przez wieki wieś była zlokalizowana tuż przy granicy polsko-krzyżackiej w średniowieczu, królestwa polskiego i Prus Wschodnich w XIX wieku, aby w XX wieku być na granicy województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Według spisu z XIX wieku znajdowało się tu 36 domów, natomiast w skład dóbr kęczewskich wchodziły: Kęczewo, Lipowiec Podborny (odsprzedany w 1880 roku) i Niedziałki Kęczewskie. W 1938 roku wybudowano z czerwonej cegły szkołę podstawową, która pełniła swoją funkcję do 2009 roku. Z powodu coraz mniejszej ilości uczniów, placówkę zamknięto a obiekt przeznaczono na budynek mieszkalny.

We wsi funkcjonował drewniany wiatrak typu koźlak, wybudowany pod koniec XIX wieku. Konstrukcja została wyremontowana w 1948 roku, natomiast w 1966 roku wiatrak przestał być używany. Długi czas na wsią widniały ruiny wiatraka, nim pod koniec minionego wieku runął i został doszczętnie rozebrany.

W 2010 roku za kwotę 300 tysięcy złotych wybudowano przeciwpożarową, wieżę obserwacyjną o wysokości 50 metrów.

Szkoła podstawowa w Kęczewie
Szkoła podstawowa w Kęczewie.
Wiatrak w Kęczewie
Wiatrak w Kęczewie.

Ród Kęczewskich

Warto wspomnieć, że od nazwy wsi wywodzi się ród szlachecki, rodziny Kęczewskich. Herb według opisu posiadał w polu dwa haki zakończone krzyżakami, połączone drogą wygiętą półkoliście w dół. Najwcześniejszą wzmianką jest pieczęć Jana Kęczewskiego z 1552 roku. Urodził się on najprawdopodobniej około 1530 roku, w 1550 roku wziął ślub z Anną Zielińską herbu Świnka sędziną płocką, zmarł w 1553 roku. Kolejnym wspomnianym członkiem rodu był Piotr Kenczewski pełnił funkcję jako podstoli płocki (1579 r.), był on deputantem na trybunał koronny w 1586 r. a następnie w 1595 roku został poborcą podatkowym w województwie płockim. Zrezygnował z funkcji w 1624 roku a urząd objął po nim syn Grzegorz. Drugi syn Stanisław, wspólnie z bratem Grzegorzem „kwitował w 1643 roku Krzywkowskiego i jego córkę Katarzynę, żonę Piotra Arciechowskiego”.

Grzegorz ożenił się z Agnieszką z Drozdowa Byszewską, miał z nią dwóch synów: Jana oraz Franciszka, sędziego ziemskiego płockiego, w 1678 roku wyznaczony przez sejm do boku królewskiego.

W kronice „Herbarz Polski” Kaspara Niesieckiego, na temat rodziny Kęczewskich znajdujemy informację:

Kęczewski – w Płockiem województwie. Jerzy Kęczewski podstoli Płocki, Franciszek i Stanisław 1648. Jan i Piotr 1674. Franciszek podsędek Płocki z sejmu 1678. Do królewskiego boku naznaczony.

Bartłomiej (poborca w województwie płockim z 1590 roku), Franciszek i Grzegorz Kęczewscy byli elektorami wyboru Jana Kazimierza na króla, natomiast Franciszek, Jan i Piotr na króla Michała.

Natomiast z wydanej w 1845 roku księgi wzmiankowane jest, że „Kęczewscy Jan i Piotr z województwa Płockiego, głosowali na elekta Jana III (Sobieskiego) w 1674 roku”.

Z materiałów historyczno-genealogicznych dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX wieku, dla rodu Arciechowscy herbu Grabie:

Piotr „z Wielęcina” ożeniony był z Katarzyną Kęczewską, ktora występowała jako wdowa w l.1645-51. Ich córki: Dorota 1645 r. żona Stanisława Glińskiego, Anna t. r. żona Jana Mierzyńskiego, Elżbieta i Zofia. Synowie, Jan na Wielęcinie, występujący w l. 1645-66, i Wojciech. Ten, wspomniany w l. 1645-51, nie żyjący 1658 r., miał za żonę 1-o v. Annę Cieciszowską, córkę Abrahama, podstolego liwskiego, 2-o v. Barbarę Młodiejewską (w r. 1658 już żonę Piotra Kransodębskiego). Dzieci jego: Franciszek, Michał Wiktoryn, Zofia i Marianna były 1658 r. pod opieką stryja Jana. Synowie pochodzili z pierwszego małżeństwa (ZTP 29 s.2176; 30 s.770, 1694,1695; 31 s.801). Jadwiga, nie żyjąca w r. 1645, była żoną Stanisława Kęczewskiego (ib.29 s.2176).

Rys dziejowy rodziny Kęczewskich, znajdziemy również w „Sumariusz metryki koronnej” podkanclerza Jana Tarnowskiego. Księga jest podstawowym źródłem dziejów Polski późnośredniowecznej jak i czasów nowożytnych. Tom obejmuje m.in. okres wyprawy Zygmunta III do Szwecji, gdzie opisane jest: 509 k. 372–372v. Sztokholm, 10 maja Król pozwala Piotrowi Kęczewskiemu, podstolemu płockiemu, przejąć wójtostwo we wsi królewskiej Dembno w starostwie leżajskim z rąk spadkobierców zmarłego Jana Chmieleckiego i innych, którzy roszczą sobie prawo do tego wójtostwa. Kęczewski dostaje dożywocie. Po jego śmierci wójtostwo będzie podlegało wykupowi.

Herb Kęczewskich.
Herb Kęczewskich.

Kęczewo – Historia

Jak już wspomniałem na wstępie, Kęczewo było położone na granicy Państwa Polskiego i sąsiadowało z krzyżackimi Rywocinami. Na granicach obu Państw często dochodziło do grabieży i napadów. W 1411 roku Krzyżacy rabują kmieciom Mikołaja z Kęczewa dwa konie o wartości 3 kóp groszy praskich.

Kęczewo w aktach polsko-krzyżackich z 1411 roku.
Kęczewo w polsko-krzyżackich procesach sądowych z 1411 roku.

W 1438 roku Beata, siostra Jana z Chojnowa (sędziego zawkrzeńskiego), wniosła w posagu Mikołajowi Zielińskiemu z Grzebska majątki a wśród nich m.in. Kęczewo oraz Niedziałki. W 1468 roku Mikołaj sprzedaje dobra Stanisławowi z Gnatowic. Po jego śmierci wieś przechodzi w posiadanie żony Jachny.

Wśród rodzin szlacheckich, mających we władaniu Kęczewo, widnieją do 19 czerwca 1790 roku, Józef Strzembosz i jego żona Franciszka, następnie do 28 maja 1830 roku Józef Nieznański, aby drogą licytacji wpaść we własność Adama Kosińskiego.

W drugiej połowie XIX wieku, Józef Kosiński herbu Rogala wybudował we wsi gorzelnię, a następnie przekształcił ją w krochmalnię. W czasie przygotowywania pierwszego transportu do Prus, wskutek wadliwej instalacji budynek zapalił się i spłonął doszczętnie. Obecnie po byłych obiektach przemysłowych nie ma już śladu. Po śmierci syna na wojnie, Józef załamał się i podupadał na zdrowiu. Zmarł w 1873 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lipowcu Kościelnym. Jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej, majątek i dwór rodziny Kosińskich został sprzedany i kupiony przez Stanisława Cichockiego.

Grób Józefa Kosińskiego w Lipowcu Kościelnym
Grób Józefa Kosińskiego w Lipowcu Kościelnym.

31 marca 1864 roku w okolicach Kęczewa powstańców zaatakowały wojska rosyjskie dowodzone przez esauła Dukmasowa i Aksentiewa. Oddział powstańczy został rozbity, zostało zabitych 17 (lub 19) powstańców, 8 rannych i 58 wziętych do niewoli a dowódcę oddziału, kpt. Wandel ps. „Bruder” rozstrzelano w Mławie. W 1939 r. w mogile powstańców pochowano nieznanych żołnierzy WP 5.

W dniach 1-4 września 1939 roku w okolicy Kęczewa walczyła 15 Brygada Kawalerii, broniąca granic Rzeczypospolitej przed III Rzeszą. We wsi znajduje się głaz nieupamiętniający to wydarzenie.

5 lipca 1953 roku między Kęczewem a wsią Niedziałki funkcjonariusze UBP i żołnierze KBW osaczyli partyzantów ukrywających się w gospodarstwie rodziny Jeziorskich. Na miejscu poległo pięciu członków oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dwóch zmarło z ran w mławskim szpitalu.

Pomnik w Kęczewie
Głaz upamiętniający broniących granic Rzeczypospolitej przed III Rzeszą.

Do najstarszych zabytków wsi należy kamienny krzyż z 1908 roku wystawiony przez właściciela majątku ziemskiego oraz pozostałości po poddworskim parku z XIX wieku. Na terenie parku był usytuowany murowany z cegły, kryty dachówką dwór z XIX wieku. Ostatnimi właścicielami majątku ziemskiego w Kęczewie była rodzina Kopalińskich. Do dnia dzisiejszego zachowały się następujące pomniki przyrody:

  • modrzew – 14 sztuk (90 lat),
  • daglezja – 1 sztuka (90 lat) – obwód 275 cm,
  • klon jawor – 1 sztuka (140 lat) – obwód 320 cm,
  • lipa drobnolistna – 1 sztuka (130 lat) – obwód ponad 300 cm,
  • dąb szypułkowy – 18 sztuk (90-130 lat) – średni obwód pni – ok. 200 cm.

W wykazie z gminnej ewidencji zabytków, znajdują się:

  • dom nr 29 (dawniej nr 30), drewniany 1 ćw. XX w.
  • dom nr 45 (dawniej nr 42), murowany 1 ćw. XX w.
  • dom nr 91 (dawniej nr 86), drewniany 1 ćw. XX w.
Chałupa nr 16 Kęczewo 1820r
Drewniana chałupa wybudowana ok. 1820 roku. Zdjęcie pochodzi z 1966 roku.
Wiatrak Kęczewo
Wiatrak typu koźlak w Kęczewie, zdjęcie z 1966 roku.

Warto również odnotować, że w 1936 roku w Kęczewie prowadzono badania naukowe, które opisano w książce przyrodniczej Seria A. Rozprawy „Kosmos” pod redakcją St. Kulczyńskiego.

Mapa Kęczewa z lat 40.

Niemiecka mapa Kęczewa z lat 40 dwudziestego wieku.

 

Mapa Kęczewa z 1915 roku
Mapa Kęczewa z 1915 roku. Na dole grube czarne prostokąty to dwór wybudowany przez Józefa Kosińskiego. Nad nimi znajduje się gorzelnia oznaczona trójkątem. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje jeszcze dwór na Kęczewiźnie. Większa mapa dostępna jest TUTAJ.
Mapa Kęczewa z 1863 roku
Mapa Kęczewa z 1863 roku wydana w serii Topograficzna Karta Królestwa Polskiego. Główna droga z Kęczewa prowadzi na południe, omijając Lipowiec, kierując się przez Krzywki Piaski do Szreńska – historycznej stolicy Zawkrza. Na drodze w kierunku Lipowca obecne są trzy krzyże, obecnie istnieje już tylko jeden. Na mapie zaznaczony jest również wiatrak. Większa mapa dostępna jest TUTAJ.

Opracował: Maciej Cichocki

7 thoughts on “Kęczewo – Historia wsi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top